G.Nausėdos konferencija: dar keli klausimai

Prieš kelias dienas (2007m. spalio 25d.) SEB Vilniaus banko prezidento patarėjas G.Nausėda atsakė į DELFI konferencijos dalyvių klausimus.

Įdėmiai perskaičiau visus klausimus ir atsakymus. Keli klausimai kilo ir man; deja, konferencijos metu negalėjau jų užduoti:

Gerb. p.Nausėda,

1. Ar Jūsų nestebina Lietuvos einamosios sąskaitos deficito (ESD) lygis šiais metais – beveik 15% per pirmąjį š.m. pusmetį (ir ypač prekybos deficito su kitomis ES šalimis augimas – dvigubai), lyginant kad ir su SEB VB prognoze š.m. kovo mėn (10%)?

2. Ar, Jūsų nuomone, toks ESD lygis gali ir toliau būti padengiamas finansinio kapitalo importu (daugiausia per bankus), kaip kad didžiąja dalimi vyksta dabar (o gal tai klaidingas vertinimas?)?

3. Ar, Jūsų nuomone, yra kitų ESD padengimo šaltinių, kurie ilgainiui nedidintų to paties ESD? Tiesioginės užsienio investicijos? Valdžios sektoriaus skolinimasis užsienyje? Dar ko nors privatizavimas?

4. Kuo Jūs grindžiate savo teiginį, kad „Rimčiau galvoti apie devalvavimą galima būtų, jei Lietuvos einamosios sąskaitos deficitas sudarytų 25-30 proc. BVP, o eksportas pradėtų absoliučiai mažėti”?

5. Mano grubiu vertinimu, ESD išaugus iki tokio lygio ir esmingai nepakitus kitiems mokėjimų balanso komponentams, oficialiosios užsienio atsargos išsektų per 12-18 mėn. Ar aš smarkiai klystu? (Suprantama, paskolinti galėtų ECB ar TVF, bet tai jau būtų krizės paliudijimas).

6. Ar ne svarbiau šiuo požiūriu yra grynojo, o ne absoliutaus eksporto dinamika? Ar Jūs turite omenyje ne įtaka ESD?

7. Ar Jums žinoma, kodėl Lietuva vienašališkai įsipareigojo išlaikyti valiutų valdybos modelį, įstojusi į ES ir tapusi EPS nare?

8. Ar, Jūsų nuomone, neužteko ECB ir Nacionalinių centrinių bankų sutarties?

9. Ar, Jūsų nuomone, yra normalu ir atsakinga (nebūtinai iš komercinio banko, tačiau, sakykim, iš Lietuvos banko pozicijų), kad paskolos šalyje, ypač gyventojams, teikiamos užsienio valiuta (eurais), turint omenyje besiskolinančiųjų (ne)sugebėjimą įvertinti ir valdyti valiutų riziką?

10. Ar ne tokius gyventojus Jūs turite omenyje, sakydamas, kad „tai taptų didele tragedija ne vienam iš žmonių” (jei lito kursas euro atžvilgiu taptų „plaukiojantis”)?

11. Kokį laiko horizontą ir kokias ūkio šakas Jūs turite omenyje, rašydamas, kad ES pinigai „kelia mūsų potencialų konkurencingumą rytoj”?

Dėkui už sugaištą laiką ir atsakymus. Įsipareigoju juos paskelbti Geofinansai.lt

Pagarbiai,

Stasys Jakeliūnas