“Svarbus pokalbis”: Ar jau baigiasi krizė?

Lietuvos ekonomika trečiąjį šių  metų ketvirtį, lyginant su antruoju, gana netikėtai šoktelėjo į viršų. Galbūt krizė jau baigiasi? Tačiau valstybės finansų valdose ir komercinių bankų sistemoje jokių  pragiedrulių kol kas nesimato. Taigi, kur esame – vis dar dugne, jau ropščiamės aukštyn, o gal pakeliui į aklavietę?

Apie visa tai – Baltijos TV laidoje „Svarbus pokalbis“ lapkričio 1d. 16:30. Laidos vedėjas – finansų analitikas Stasys Jakeliūnas. Laidos svečiai – DnBNord banko vyriausiasis analitikas R.Rudzkis ir SEB banko prezidento patarėjas G.Nausėda.

Lyginant su antruoju ketvirčiu ir įvertinus sezoninius veiksnius, BVP praėjusį  ketvirtį ūgtelėjo 6 procentais. Kas lėmė  šį netikėtą rezultatą?

R.Rudzkis: Vasara – atostogų metas, žmonės elgiasi kitaip, daugiau sau leidžia. Be to – žemės ūkio sektorius laikosi pakankamai gerai, pagerėjo Klaipėdos uosto veiklos rezultatai. Tačiau neverta užmiršti, kad tai – viso labo pirmasis BVP įvertis, dar nėra visos informacijos. O kitos problemos, ypatingai – nedarbas kol kas nesiruošia trauktis. Taigi, kol kas pagrindo dideliam optimizmui nematau.

Kokie verslo sektoriai kol kas neatsigauna?

G.Nausėda: Tie, kurie labiausiai smuko. Pirmiausiai – statybų ir nekilnojamojo turto sektoriai. Tačiau, jeigu sulauksime BVP augimo ir kitą ketvirtį, galėsime teigti, kad ekonomikos nuosmukis baigėsi.

Vyriausybė  kol kas esminių viešojo sektoriaus problemų  nesprendžia, finansines skyles lopo skolintais pinigais. Valdžios sektoriaus skola kitų metų  pabaigoje bus išaugusi du kartus, lyginant su šių metų pradžia. Vien palūkanų mokėjimams kitais metais reikės išleisti apie 12 proc. valstybės biudžeto pajamų. Ar tai neveda mūsų valstybės į finansinę aklavietę?

SEB bankas per devynis šių metų mėnesius dėl atidėjinių  “blogoms paskoloms” patyrė beveik milijardą litų nuostolių. Ar jau pasiektas tokių nuostolių pikas?

Ar sutinkate su Lietuvos banko valdybos nario V.Geralavičiaus nuomone, kad “komerciniai bankai, siekdami greito pelno ir kuo didesnės rinkos dalies, prisidėjo prie finansų piramidės sistemos mūsų ekonomikoje sukūrimo”?

Kiti klausimai ir atsakymai į juos – laidoje.