“Svarbus pokalbis”: Ar atsinaujinantys energijos ištekliai išgelbės Lietuvą?

Kiekviena Lietuvos šeima už šildymą ir elektrą  kasmet sumoka kelis tūkstančius litų. Kitais metais į viršų vėl gali šokti naftos ir dujų  kainos. Tai būtų didelis smūgis visiems žmonėms ir trapiai mūsų šalies ekonomikai. Ar sugebame tinkamai pasinaudoti savais atsinaujinančiais energijos ištekliais? Ar jie gali padėti mums pigiau gamintis energiją ir tapti energetiškai nepriklausomais?

Apie visa tai – Baltijos TV laidoje “Svarbus pokalbis” lapkričio 8d. 16.30val. Laidos vedėjas – finansų analitikas Stasys Jakeliūnas. Laidos svečiai –  Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas ir Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA prezidentas Remigijus Lapinskas.

Kas yra tie atsinaujinantys energijos ištekliai? Kodėl svarbu jais naudotis?

J.Šimėnas: Tai – miškai, vanduo, vėjas, saulė, žemės gelmių šiluma. Vietoje to, kad pirktume energetinius išteklius iš kitų valstybių, turėtume naudotis savais. Pinigai neiškeliautų svetur, liktų  valstybėje ir prisidėtų prie ekonomikos plėtros. Būtų sukurta tūkstančiai ilgalaikių darbo vietų, pagerėtų padėtis Lietuvos regionuose. Jau nekalbant apie visiems žinomas tiekimo patikimumo ir kainų svyravimo problemas.

Kokios yra realios šių išteklių naudojimo galimybės Lietuvoje.? Kiek energijos galėtume pasigaminti iš jų?

R.Lapinskas: Jau artimiausiais metais galėtume pasigaminti apie 70 proc. šilumos ir 20 proc. elektros energijos. Šiuo metu šie skaičiai yra bent keturis kartus mažesni.

Kodėl tai nedaroma? Juk dujų kainos vėl gali šokti į viršų, o už kelių savaičių bus uždaryta Ignalinos atominė elektrinė?

Ko galima pasimokyti iš  kaimynų – Švedijos, Danijos ir net Estijos?

Ar realu, kad žymiai intensyvesnis atsinaujinančių  energijos išteklių naudojimas taps tikruoju mūsų  valstybės prioritetu?

Kiti klausimai ir atsakymai į juos – laidoje.